UniFi Gateway Lite (UXG-Lite); küçük ofisler, ev-ofisler ve kompakt profesyonel kurulumlar için tasarlanmış, bağımsız yapıda çalışan, güçlü güvenlik ve yönlendirme özelliklerine sahip bir compact desktop gateway çözümüdür. USG’ye göre 10 kata kadar daha yüksek routing performansı, 1 Gbps IDS/IPS throughput, Stateful Firewall, Layer 7 firewall, DPI, Zone-Based Firewall ve WireGuard / OpenVPN / IPsec / Site Magic desteğiyle; UniFi ekosistemine düşük yer kaplayan ama yetenekli bir giriş yapmak isteyen kullanıcılar için modern bir çekirdek sunar.
UniFi Gateway Lite (UXG-Lite), küçük ağlar için “fazla büyük olmayan ama kesinlikle zayıf da olmayan” bir gateway yaklaşımı sunar. Özellikle eski UniFi Security Gateway (USG) kullanıcıları için anlamlı bir yükseltme noktasıdır. Üreticinin verdiği bilgiye göre, IPS/IDS, QoS ve Smart Queues gibi işlemler aktifken USG’ye kıyasla 10 kata kadar routing performansı artışı sağlayabilir. Bu da gigabit sınıfı internet hatlarında güvenlik ve trafik yönetimi açıkken daha akıcı ve daha güncel bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.
UXG-Lite, bağımsız bir gateway olarak konumlandığı için yönetim tarafında CloudKey, Official UniFi Hosting veya UniFi Network Server altyapısına ihtiyaç duyar. Bu yapı, çoklu site yöneten veya merkezi denetleyici kullanmayı tercih eden kurulumlarda avantaj sağlar. Güvenlik tarafında Stateful Firewall, Application-Aware Layer 7 Firewall, DPI, Zone-Based Firewall, Content Filtering ve Ad Blocking gibi özellikleri destekler. Ayrıca 1 Gbps IDS/IPS throughput ile, gigabit internet erişimi kullanan küçük ofislerde güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmadan modern bir edge koruması sunabilir.
VPN ve SD-WAN tarafında ise cihazın boyutuna göre oldukça iddialı bir yazılım paketi vardır. License-Free SD-WAN, Site Magic, IPsec, OpenVPN, WireGuard, Teleport ve L2TP desteği sayesinde şubeler arası bağlantı, uzaktan erişim ve güvenli istemci bağlantıları kolaylıkla kurgulanabilir. USB-C güç, 3.83W gibi düşük tüketim seviyesi ve son derece küçük gövdesi ile UXG-Lite; sessiz, az enerji harcayan ve yer kaplamayan bir UniFi güvenlik ağ geçidi olarak öne çıkar.

UniFi Network Controller, UniFi ekosistemindeki ağ cihazlarını tek panelden yönetmek, görünürlük kazanmak, performansı optimize etmek ve çoklu lokasyonlarda standart bir yönetim yaklaşımı kurmak için tasarlanmıştır. Aşağıdaki başlıklar, kontrol panelinin öne çıkan yönetilebilirlik ve optimizasyon yeteneklerini özetler.
| Yönetilebilirlik kabiliyetleri |
UniFi Network Controller ile ağınızdaki tüm UniFi ürünlerini tek bir ekran üzerinden yönetebilir, ağ haritalandırmasını (topoloji) oluşturabilirsiniz. Arayüz; kritik ağ detaylarını sadeleştiren, sezgisel ve anlaşılır bir formatta sunarak günlük operasyonu kolaylaştırır. |
| Ağ genel bakış özelliği |
Tek bir denetim paneli üzerinden ağ topolojisi ve yapılandırmasını, gerçek zamanlı istatistikleri ve hata ayıklama ölçütlerini görüntüleyebilir; kritik verileri takip ederek gerektiğinde anında ayarlamalar yapabilirsiniz. |
| Derin Paket Analizi (UniFi Router gerektirir) |
Ubiquiti’nin Derin Paket Analiz (DPA/DPI) motoru, istemcilerin kullandığı uygulama ve web sitesi istatistiklerini görünür kılar. Bu sayede belirli uygulamalara özel bant genişliği atama, önceliklendirme veya engelleme gibi politikalar uygulanabilir. |
| Detaylı analizler |
Controller; raporlama ve analitikleriyle büyük ölçekli ağlarda kullanıcı popülasyonlarını yönetmeyi ve sorun gidermeyi hızlandırır. Gelişmiş arama ve sıralama yetenekleri, olay analizi ve kapasite planlamasını daha verimli hale getirir. |
| Çoklu site yönetimi |
Bulutta veya VPN üzerinden çalışan tek bir UniFi Network Controller ile birden fazla lokasyondaki UniFi cihazlarınızı site mantığıyla gruplandırabilir, her siteyi mantıksal olarak ayrı yönetebilirsiniz. Böylece her site; kendi yapılandırması, haritası, istatistikleri, konuk portalı ve yönetici yetkileriyle bağımsız şekilde yönetilebilir. |
| RF ortamı |
Yakındaki frekans girişimlerini tespit ederek sorun gidermeyi hızlandırın. RF analizleriyle daha uygun AP yerleşimi planlayabilir, otomatik optimizasyon ile AP’leri en iyi pratik ayarlarla yapılandırabilirsiniz. (Model ve sürüme göre radyo optimizasyon/AI yetenekleri değişebilir.) |
| Gelişmiş RF verimliliği |
Airtime Fairness ile problemli istemcilerin ağ performansını düşürmesini sınırlayabilir, Band Steering ile destekleyen istemcileri daha yüksek kapasite sunan ve genellikle daha düşük enterferansa sahip 5 GHz bandına yönlendirebilirsiniz. |
| LAN/WLAN grupları |
Birden çok LAN ve WLAN grubu oluşturabilir; bunları ilgili UniFi cihazlarına ve VLAN etiketlerine atayarak segmentasyonu standartlaştırabilirsiniz. |
| Site haritaları |
Kapsama alanınızı görselleştirmek ve kapsama dışı noktaları tespit etmek için bir harita yükleyebilir veya cihaz konumlarını işaretlemek amacıyla harita entegrasyonlarından yararlanabilirsiniz. |
| Kablosuz üst bağlantı |
Kablo çekilemeyen noktalarda kablosuz kapsama alanını genişletmek veya kablolu uplink kesintilerine karşı, birbirine yakın AP’lerin otomatik olarak trafiği birbirleri üzerinden taşımasına yardımcı olacak kurgu oluşturmak mümkündür. (Senaryoya göre performans ve önerilen yöntem değişebilir.) |
| Misafir arayüzü / Hotspot |
UniFi Controller’ın dahili özellikleriyle kimlik doğrulama, hotspot kurulumu ve harici portal sunucusu kullanımı gibi konuk ağı senaryolarına yönelik ayarları yapılandırabilirsiniz. |
| Genel Bakış | |
|---|---|
| Boyutlar | 98 × 98 × 30 mm (3.9 × 3.9 × 1.2") |
| Form Faktör | Compact desktop |
| Maks. WAN Port Sayısı | 1 |
| Varsayılan WAN Portu | (1) GbE RJ45 |
| Port Yapısı | 2× 1 GbE RJ45 (1G / 100M / 10M) |
| IDS/IPS Throughput | 1 Gbps |
| Güvenlik | |
| Stateful Firewall | Evet |
| Application-Aware Layer 7 Firewall | Evet |
| DPI & Traffic Identification | Evet |
| Zone-Based Firewall Advanced Filtering | Regions / Domains / Apps: Evet |
| Content Filtering | Evet |
| Intrusion Prevention (IPS/IDS) | Evet |
| Ad Blocking | Evet |
| VPN & SD-WAN | |
| License-Free SD-WAN | Evet |
| Site-to-Site VPN | Site Magic / IPsec / OpenVPN: Evet |
| VPN Server | Teleport / WireGuard / OpenVPN / L2TP: Evet |
| VPN Client | OpenVPN / WireGuard: Evet |
| Ağ Özellikleri | |
| Dynamic Routing | OSPF: Evet |
| Advanced QoS | Evet |
| Multicast DNS (mDNS) | Evet |
| Advanced NAT | SNAT / DNAT / Masquerade / NAT Pooling / 1-to-1 NAT: Evet |
| Integrated RADIUS Server | Evet |
| RADIUS over TLS (RadSec) | Evet |
| Ek Internet Failover | UniFi LTE Backup ile: Evet |
| Internet Quality / Outage Reporting | Evet |
| Policy-based WAN & VPN Routing | Evet |
| Customizable DHCP Server | Evet |
| IPv6 ISP Support | Evet |
| All Traffic Flows | Hayır |
| Donanım | |
| Maks. Güç Tüketimi | 3.83W |
| Güç Yöntemi | USB Type-C (5V DC / 3A) |
| Güç Adaptörü | USB Type-C adaptör dahil |
| Desteklenen Giriş Voltajı | 100–240V AC |
| Isı Dağılımı | 13 BTU/hr |
| İşlemci | Dual-core ARM Cortex-A53, 1 GHz |
| Sistem Belleği | 1 GB |
| Ağırlık | 320 g |
| Kasa Malzemesi | Polycarbonate |
| Yönetim | Ethernet, Bluetooth |
| LED | Ethernet: Evet |
| Buton | (1) Factory reset |
| Çalışma Sıcaklığı | -10 – 40°C |
| Çalışma Nemi | %5 – %95 yoğuşmasız |
| NDAA Compliant | Evet |
| Sertifikalar | CE, FCC, IC, Anatel: 01874-24-08356 |
| Yazılım Uyumluluğu | |
| UniFi Network Gereksinimi | Version 8.3.32 ve sonrası |